Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego na Festiwalu Nauki w Prusie

KIEDY?
2025-03-27 9:00

GDZIE?

Warszawa

Festiwale nauki to doskonała okazja do popularyzowania wiedzy i pokazania, jak badania naukowe wpływają na nasze życie. Jako instytut badawczy chętnie dzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem. Dlatego już po raz drugi wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki w Prusie, który odbył się w dniach 27-28 marca 2025 roku w XXXV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zaprezentować trzy prelekcje przygotowane przez naszych ekspertów.

dr Monika Zaręba-Kozioł przybliżyła temat wpływu chemii na nasze codzienne życie, koncentrując się na jej znaczeniu dla zdrowia i środowiska. Przedstawiła innowacyjne technologie oraz badania prowadzone w naszym instytucie, skupiając się na zrównoważonych rozwiązaniach i roli zielonej chemii w przyszłości nauki. Jej wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży zainteresowanej ochroną środowiska.

dr inż. Katarzyna Gańczyk-Specjalska poprowadziła wykład dotyczący materiałów wybuchowych i zagrożeń związanych z ich stosowaniem. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie są rodzaje materiałów wybuchowych, gdzie znajdują zastosowanie oraz jakie środki ostrożności są niezbędne przy ich badaniu i użytkowaniu.

Wykład Zbigniewa Krasnodębskiego dotyczył udziału Łukasiewicz – Instytutu Przemysłu Organicznego w działaniach zwiększających bezpieczeństwo stosowania substancji chemicznych. Omówione zostały badania właściwości substancji oraz działania edukacyjne prowadzone przez Instytut w kraju i na świecie. Prezentacja była wzbogacona licznymi zdjęciami z realizacji międzynarodowych projektów, w których uczestniczyli nasi specjaliści.

Na naszym stoisku uczestnicy mogli zapoznać się z różnorodnymi materiałami i technologiami związanymi z materiałami wybuchowymi. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się między innymi makieta ładunku marszowego, ładunki kumulacyjne, wypraski materiałów wybuchowych oraz stałe paliwa rakietowe.

Udział w Festiwalu Nauki w Prusie był dla nas cennym doświadczeniem. Spotkania z młodzieżą, możliwość popularyzowania nauki oraz rozmowy o realnym wpływie badań na bezpieczeństwo i środowisko to dla nas priorytet. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie na kolejnych edycjach!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds